O czym jest edukacja dla bezpieczeństwa?

Taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa prowadzony jest w bardzo wielu krajach w całej Europie. Jednak to w krajach skandynawskich kładzie się na ten przedmiot główny nacisk. Wiele uwagi się przykład także do zagrożeń współczesnych, które to od jakiegoś czasu się rozprzestrzeniają także w europejskich krajach – tutaj mowa głównie o terroryzmie, ksenofobii oraz o wzrastających napięciach pomiędzy danymi etnicznymi grupami, które zamieszkują dany kraj. W naszym kraju te problemu nie są takie uwidocznione, jednak musimy o tym mówić. Przedmiot, którym jest edukacja dla bezpieczeństwa powinien jak najbardziej wejść na stałe do kanonu zajęć, a poświęcona mu uwagę powinna być znacznie wyższa niż do tej pory. W związku z tym, że przedmiot ten jest już na stałe w siatce przedmiotów w szkole podstawowej, to pojawiło się kilka ciekawych podręczników. Podręcznikiem, który chcemy polecić jest Żyję i działam bezpiecznie. Podręcznik do edukacji dla bezpieczeństwa dla szkoły podstawowej (https://www.taniaksiazka.pl/zyje-i-dzialam-bezpiecznie-podrecznik-do-edukacji-dla-bezpieczenstwa-dla-szkoly-podstawowej-jaroslaw-sloma-p-1520191.html). Jego autorem jest Jarosław Słoma.

Dlaczego jest to taki istotny przedmiot?

Edukacja dla bezpieczeństwa jest także poruszana niezwykle często w przedszkolnych placówkach. Jednak należy tutaj zadbać o to, aby wszelkie treści były przekazywane w sposób zrozumiały. Treść musi być dostosowana pod wiek uczniów. Współcześnie przykładamy bardzo wiele uwagi do tego, aby już od lat najmłodszych dzieci uczone były odpowiedzialności oraz także potrafiły zadbać samodzielnie o swoje bezpieczeństwa. Na czym polega przedmiot edukacji dla bezpieczeństwa? W przedszkolnych systemach jest to głównie uświadamianie dzieciom wszelkich zagrożeń – może być to ulica ruchliwa, miejsce, którego dzieci nie znają, także osoby, które dziecko proszą o coś, a których dzieci na pewno nie znajdą.

Edukacja dla bezpieczeństwa pozwala na wyrobienie u naszych dzieci nieco niepewności, szczególnie w stosunku do obcych osób.

 

Lena